Funcționarii publici parlamentari din Senat și Camera Deputaților sunt în grevă japoneză pe durata procedurilor de învestire a noului Guvern. Liderii sindicali afirmă că protestul este declanșat de nivelul de salarizare, pe care îl consideră „umilitor”.